10,000 דירות וצמודי קרקע בדימונה

Pinterest LinkedIn Tumblr +

הופקדה התכנית שקידמה רשות מקרקעי ישראל “רובע רותם – דימונה מזרח”, להקמת רובע מגורים חדש בן 7,000 יחידות דיור ועוד 3,000 ברמה של תוכנית מתאר. חלקן דירות קטנות וכ-300 יח”ד לדיור מוגן. הבינוי כולל בנייה רוויה של 4-9 קומות.

תוכנית רשות מקרקעי ישראל להקמת רובע מגורים חדש עם אזור תעשיה ותעסוקה (כ-582 אלף מ”ר תעסוקה וכ-42 אלף מ”ר מסחר), הופקדה בוועדה המחוזית. התכנית כוללת תחנת רכבת חדשה ומוסדות ציבור שוכנת מזרחית לישוב הקיים ומתפרשת על כ-10,260 דונם. היקף המגורים בתוכנית הוא כ-7,000 יח”ד חלקן דירות קטנות וכ-300 יח”ד לדיור מוגן. הבינוי כולל בנייה רוויה של 4-9 קומות, בנייה מרקמית, בנייני גן-גג של כ-3-5 קומות ובנייה צמודת קרקע. בנוסף צפויים עוד כ-3,000 יח”ד ברמה של תוכנית מתאר.

מחירי הדיור בדימונה נעים סביב 11 אלף שקל למטר – הדירות הכפילו את מחירן מאז תחילת השנה שעברה, אז דירות באזור היו נמכרות סביב 9-11 אלף שקל למטר. רוב הדירות שנמכרו בחודשים האחרונים היו קטנות – 50-60 מטר. כלומר, על דירת 50-55 מטר תשלמו סביב 550 אלף שקל. השכירות באזור די זולה, כ-2,500 שקל לדירת 4 חדרים שמחירה נע סביב 600 אלף שקל – זול משמעותית בהשוואה לממוצע הארצי. חלק מהדירות יכולות להביא את הבעלים לתשואה של עד 5%. יחד עם זאת, הביקוש לדירות לא גבוה ובחלק מהאזורים מדובר בדירות סטודיו קטנות שמושכרות גם ב-2,000 שקל.

התכנית הענקית תאפשר לה להציע איכויות מגורים גבוהות ואטרקטיביות, לטובת פיתוח משמעותי נוסף של העיר, הנמצאת בתנופת גידול בשנים האחרונות. היא מציעה תמהיל מגורים מגוון הכולל בינוי עירוני מרקמי וצמוד קרקע המשלב עירוב שימושים וקשר חזק בין העיר והמדבר, עם תכנון בר קיימא תואם אקלים המותאם למיקום העיר במדבר ולאיכות חיים גבוהה שיש להעניק לתושבי העיר.

התוכנית כוללת כ-225 דונם מדרום לשכונת השחר ובסמוך לכניסה החדשה לעיר לטובת מוסדות חינוך וציבור מטרופוליניים ועירוניים כגון מוסד אקדמי, מעונות סטודנטים ומרכז רפואי. בסמוך לפסי הרכבת מתוכננת תחנת רכבת חדשה, כיכר עירונית ואזור תעסוקה ותעשיה בשטח של כ-600 דונם הכולל גם אצטדיון עירוני וארנה חדשים.

השכונה מתחברת לעורקי התנועה והמוקדים המרכזיים בעיר ויוצרת ציר ירוק ראשי עם מערכת צירים ירוקים ומוצלים להולכי רגל בין העיר למדבר. השטחים הפתוחים המקיפים את העיר יטופלו לרבות פינוי מטרדים וערימות פסולת שהושלכו בשטח. בנוסף, יוקם מרכז למבקרים ויציאה לטיולים בשמורת נרקיסים של נחל דימונה ונחל אשלון.

ברחוב הראשי של הרובע מוצעת בניה גבוהה יותר (9.5 קומות) עם חזית מסחרית ובשילוב מבני ציבור, תעסוקה ומפתח רחב לפארק המרכזי ולפעילויות המשתלבות בשוליו. כמות המסחר מתאימה כך שתענה לצרכים המקומיים של תושבי הרובע ותיצור “חיות אורבנית”, ללא פגיעה במרכז העיר דימונה.

כחלק מהתפיסה הסביבתית והחברתית מרבית בניני המגורים המרקמיים מתוכננים סביב חצרות פנימיות מוצלות, המאפשרות תנועת הולכי רגל רציפה בין המגורים למבני הציבור, לשטחים הפתוחים ולאזור התעסוקה והרכבת.

שתף ברשתות החברתיות.

התגובות סגורות