שבעה חולים מדימונה אובחנו בחיידק הליגיונלה אושפזו בסורוקה

Pinterest LinkedIn Tumblr +

שבעה תושבי דימונה אשפזו בסורוקה  עם חיידק הליגיונלה, שמצוי בעיקר במערכות מים אך אינו עובר בין בני אדם ‑ שלושה מהנדבקים אושפזו במצב קשה.

שבעת הדימונאים הגיעו בשבועיים האחרונים למרכז הרפואי סורוקה בבאר־שבע ואובחנו עם חיידק הליגיונלה, שמצוי בעיקר במערכות מים סגורות. כל השבעה, שסבלו מדלקת ריאות המאפיינת את ההידבקות בחיידק, הם תושבי דימונה ‑ ובבית החולים מזהירים מפני התפרצות אפשרית בעיר.

שלושה מתוך השבעה אושפזו בטיפול נמרץ במצב קשה עד כה, ושניים מהם עדיין מאושפזים בטיפול נמרץ. יתר החולים מאושפזים במחלקות הפנימיות של בית החולים במצב בינוני וקשה.

מדובר בשלוש נשים ובארבעה גברים בגילים 80-51, המתגוררים בבתים שונים. עיריית דימונה הסבירה בתגובתה כי היא מבצעת חקירה אפידמיולוגית מעמיקה על מנת לאתר את מקור ההדבקה בחיידק.

מדובר בחיידק שהוא לא מאוד אופייני לאזור שלנו החיידק חי במערכות מים סגורות כמו מזרקות, ג’קוזי, בריכות ללא כלור, מאגרי מים על בניינים ישנים ובמים פושרים וללא כלור. יש המון זנים של ליגיונלה וכשהוא גורם לתחלואה היא בדרך כלל באה לידי ביטוי בצורה של התפרצות. ההדבקה בנגיף נעשית באמצעות נשימה של אדי המים, כך שבני אדם לא יכולים להדביק זה את זה אלא באמצעות חשיפה לאותם מאגרי מים.

התסמין העיקרי של החיידק הוא דלקת ריאות, אך סימנים מקדימים עלולים להיות שלשולים, חום וכאבי שרירים. הטיפול במחלה נעשה בעיקר באמצעות מתן אנטיביוטיקה.

מעיריית דימונה נמסר בתגובה: “לאחרונה נחשפו עיריית דימונה ומחוז הדרום של משרד הבריאות למספר מקרים שבהם מספר תושבים מדימונה חשו ברע כתוצאה משתיית מים מזוהמים לכאורה ואושפזו לטיפול רפואי. לכשנודע הדבר, משרד הבריאות הגיע לדימונה וערך במקום חקירה אפידמיולוגית עמוקה, ואף נטל דגימות לצורך בדיקה. במקביל נערכות בדיקות נוספות משותפות הן עם בית החולים סורוקה והן עם כל קופות החולים בעיר. מדובר בחקירה מורכבת מאוד, כאשר לא ידוע על מקור מסוים שאחראי לאותו זיהום לכאורה. לפיכך החקירה תימשך מספר ימים ואף יותר. ראש עיריית דימונה בני ביטון הנחה את הגורמים הנוגעים בדבר מטעם העירייה לעקוב אחר ההתפתחויות ולעדכן אותו”.

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה: “ללשכת הבריאות המחוזית דווחו שבעה מקרים של חולי ליגיונלה המאושפזים בבית החולים סורוקה. חקירת המקרים עדיין בעיצומה”.

שתף ברשתות החברתיות.

התגובות סגורות