מכרז לשיווקן של 70 יחידות דיור צמודות קרקע

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Summary

מכרז לשיווקן של 70 יחידות דיור צמודות קרקע

מכרזי רמ”י שיצאו לשיווק במרס השנה נסגרו ללא תוצאות, לאחר שהמכרז נמצא לא כלכלי ליזמים. ראש עיריית דימונה: העלו את מחירי הקרקע בחצי תוך חצי שנה. מי עושה דבר כזה?

בשנים האחרונות כמעט כל מכרז שהוציאה רשות מקרקעי ישראל נסגר ולכל מכרז הוגשו עשרות הצעות. התנהלות זו אפיינה בעיקר את הימים ההם בהם הריבית היתה אפסית וכל מכרז שהוציאה רמ”י נחטף ורשם שיאי זכייה חדשים. לאחרונה מורגשת חריקה בשיווקי המכרזים שהוציאה רשות מקרקעי ישראל בעיר דימונה. מכרז אחד, המיועד לבנייה של 1,198 יחידות דיור במחיר מטרה בשכונה המזרחית בעיר ומכרז שני להקמת פרויקט דיור מוגן, כאשר בשניהם כלל לא הוגשו הצעות.

נושא זה עלה לדיון בפאנל סוער במיוחד שהתקיים בכנס פסגת הנדל”ן המתקיים באילת, בהנחיית דני קושמרו. בפאנל השתתפו בין היתר מנכ”ל רשות מקרקעי ישראל ינקי קווינט, מנכ”ל חברת הנדל”ן י.ח דמרי, יגאל דמרי, וסגן הממונה על התקציבים באוצר צחי דוד  – שניסו להסביר את המתרחש.  “בדימונה לצערנו הרב למרות שיש תנופת פיתוח אדירה, מכרזים מתחילים להיכשל. אין מציעים”, אמר קווינט את הדברים בהתייחס להיקף שיווקי המכרזים שמוציאה רמ”י לעומת התחלות הבנייה המבוצעות בשטח.

בפאנל השתתף עוד סגן הממונה על התקציבים באוצר, צחי דוד שהתייחס למתרחש בדימונה ואמר, “דימונה רוויה. בשנים האחרונות הוצאנו בעיר מכרזים לבנייה של כ-3,500 דירות, אז קבלנים כעת לא ניגשים. אנחנו רואים שקשה להם למכור”.

ראש עיריית דימונה בני ביטון שנכח באולם התפרץ לדברים ואמר, “כישלון המכרז לא קשור לנעשה בעיר דימונה. דימונה היא עיר מתפתחת, ואנשים רוצים לקנות ולבוא לגור בה. אתם העליתם את מחיר הקרקע לכ-150,000 שקל לקרקע ליחידת דיור, יותר מאשר המכרז הקודם שעמד על כ-90,000 שקל לקרקע ליחידת דיור. מי מעלה את המחיר בכמעט חצי תוך חצי שנה? אני אמרתי לכם ואומר לכם שוב: תשווקו מחר את הקרקעות לפי מחיר של כ-95,000 שקל קרקע ליחידת דיור ותיראו שהמכרזים ייחטפו”.

בתגובה לדברים אלו התפרץ גם מנכ”ל משרד הבינוי והשיכון אביעד פרידמן ואמר, “אנחנו לא מוותרים על דימונה ונוציא שוב את המכרז לשיווק אך לא במחיר שנקבנו, גם לא ב-95,000 אלף שקל לקרקע, קצת יותר, והוא ייסגר”.

בשבוע הבא עומד להיסגר המכרז לשיווקן של 70 יחידות דיור צמודות קרקע בשכונת “יוני נתניהו” החדשה בפאתי שכונת השחר בדימונה. עלות מגרש בגודל חצי דונם נעה בסביבות 700 אלף שקל – מחיר נמוך משמעתית מהמחירים בשוק, מדובר ב־70 מגרשים המשתרעים על שטחים הנעים בין 400 ל־500 מ”ר כל מגרש.

כזכור, עלות הקרקע אותה קבעה רשות מקרקעי ישראל הביאה בשעתו את ראש עיריית דימונה, בני ביטון, לפנות למשרד הבינוי והשיכון במטרה להפחית את מחירי הקרקע שנקבעו בתחילה, ואכן בעקבות פנייתו של ביטון הפחיתה רשות מקרקעי ישראל באופן משמעותי את עלות הקרקע והמחיר הממוצע למגרש נקבע על כ־82 אלף שקל, כאשר מחיר הקרקע, כולל עבודות הפיתוח נאמד בכ־ 700 אלף שקל. המשמעות היא – הפחתה של כמה מאות אלפי שקלים במחיר עלות הקרקע בהשוואה למחיר שנקבע בתחילתו של ההליך.

ראש עיריית דימונה, בני ביטון, בירך על הפחתת מחירי הקרקע ואף הביע את תקוותו כי גם בעתיד תעמיד רשות מקרקעי ישראל את המגרשים המיועדים לבניית מגורים במחיר סביר.

“מחירי המגרשים בעיר”, ציין בני ביטון, “צריכים להיות סבירים, כמו מחירי הדירות כאן”.

 

שתף ברשתות החברתיות.

התגובות סגורות