טיל נ”מ שנורה מסוריה התפוצץ סמוך לדימונה

Pinterest LinkedIn Tumblr +

טיל נגד מטוסים ששוגר מסוריה לעבר מטוס של חיל האוויר התפוצץ באזור דימונה, לאחר תקיפה ליד דמשק שסוריה ייחסה לישראל. צה”ל הודה כי ניסיון היירוט שלו נכשל, אך הוא לא פגע באף מטרה. הסוללה הסורית הותקפה בתגובה.

לא מדובר בירי מכוון לנקודה כזו או אחרת, שכן הירי בוצע בגולן הסורי, ולטילי ה-SA5 יש טווח של כ-500 ק”מ. מדובר במערכת טילי קרקע-אוויר נייחת לטווחים בינוניים עד ארוכים מתוצרת רוסיה. מערכת ישנה מאוד שעברה מעט שיפורים ונמצאת בסוריה כבר 3 עשורים.

בצה”ל העריכו כי הטיל, מסוג SA5, לא נועד לפגוע בכור בדימונה, וגם לא כוון לאזור. הוא נפל באזור הכפר אבו קורינאת בפזורה הבדואית, ואזעקה הופעלה באזור. שבריו נמצאו באזור אשלים, כ-30 קילומטרים ממקום הפגיעה, והדי הפיצוצים נשמעו עד אזור ירושלים.

אזעקת צבע אדום הושמעה באזור הפזורה הבדואית ליד דימונה אבו קרינאת.  תחילה, מסר דובר צה”ל כי הנושא בבדיקה. זמן קצר לאחר מכן צה”ל אמר כי בבדיקה שנערכה נמצא שלא שוגר שום טיל מרצועת עזה, וכי בודקים אם הדי הפיצוצים שנשמעו באזורי ירושלים ומודיעין היו  כתוצאה מהפעלת סוללות ‘כיפת ברזל’.

השתלשלות האירועים החלה בשעה 01:40 אז נשמע הד פיצוץ חזק מאוד בירושלים, מודיעין, נווה אילן והרי יהודה. תושבים דיווחו על כך ש”הבית רעד” ו-5 דקות לאחר מכן עדכן דובר צה”ל שהופעלה התרעה באזור הנגב ביישוב אבו קרינאת, שנמצא 4 ק”מ צפון מערבית לדימונה ובפזורה הבדואית.

הטווח של הטיל, שנחשב למיושן ופועל כבר כמעט 50 שנה בשטח, גם אם לאחר שיפורים מסויימים, הוא בין 150 ל-400 ק”מ, תלוי בדגם הטיל, במהירות מירבית של 4 מאך. הוא מצוייד בראש קרב במשקל של 217 ק”ג חומר נפץ מרסק, מה שנותן לו אימפקט גדול במיוחד. לצורך העניין, ניתן להעריך שהטיל שנורה הלילה לכיוון ישראל טס בסביבות ה-280 ק”מ (המרחק האווירי שבין דמשק לאזור דימונה), ושם התפוצץ בקול רעש גדול.

 

שתף ברשתות החברתיות.

התגובות סגורות