איך מצמצמים זמן מסך לילדים

Pinterest LinkedIn Tumblr +

למרות היתרונות הטכנולוגיים של המסכים, זמן מסך מוגזם לילדים צעירים גוזל מהם את היכולת להשתמש בדמיונם, למסכים יש פוטנציאל להביא להתמכרויות הרסניות צעצועי מליסה ודאג Melissa & Doug מתמודדים עם הבעיה.

אחד היתרונות של הצעצועים של מליסה ודאג הוא הוצאת הילדים מהמסך לעולם האמתי של אינטראקציה עם חברים, התמודדות עם אתגרי מוטוריקה, תנועה, ופתרון בעיות.

מערכת החינוך שלנו אינה מספקת מספיק איטרקציות תקשורתיות בין התלמידים, רוב האינטרקציה היא בין מורה לתלמיד, משבר בקורונה של שנת 2020 הביא הזדמנות גדולה לאינרקציה בין הורים לילדים ובין בני המשפחה יותר שיחות יותר משחקי חצר ויותר משחקי תפקידים.

מי שנחשף לעולם הצעצועים של מליסה ודאג ימצא מגוון גדול של פעילויות חשיבה ומשחקי חצר המעודדים מיומנויות חשובות לחיים ובעיקר לילדים בגיל ההתפתחות.

מספר מחקרים רבים מצביעים על עלייה בזמן המסך אצל ילדים ובנוסף גם  לחרדות מציינים נסיקה בשיעורי הדיכאון בקרב בני נוער והתאבדויות עלו באופן דרמטי מאז 2011, כמה מומחים מזהירים מפני הסכנות  למוחנו מהתמכרות לטלפונים חכמים. זו לא בדיחה. ילדינו נמצאים על סף משבר בתחום בריאות הנפש, אומר מומחה אחד שחקר את השפעת הטלפונים החכמים על התרבות שלנו.

בשנה שעברה האקדמיה האמריקאית לרפואת ילדים יצאה עם הנחיות חדשות לילדים בנושא זמן מסך, והציעה להימנע מזמן מסך רב עבור ילדים מתחת לגיל 18 חודשים, ולהגביל אותו  לשעה ביום עבור גילאי 2-5. אצהיר הצהרה עוד יותר נועזת: אני לא חושב שיש יתרון משמעותי לזמן המסך לילדים מתחת לגיל 6. זה זמן כה קריטי להתפתחות המוח וילדים להיות בחוץ, בחצר בגינה, לחקור ולגלות את העולם.

אין זה חדש שבתי הספר שלנו הפכו למפעלי ציונים. בתי הספר נמצאים בלחץ עצום להעניק ציוני מבחן גבוהים וכתוצאה מכך החינוך הפך לפעילות מובנית ומבוססת ביצועים. אז איך ילדים יחוו תשוקה  בלמידה ותשוקה לרכישת הידע?

מחקרים רבים שנעשו לאחרונה מצביעים על קשר ישיר בין העלייה בשיעורי החרדה בקרב אנשים צעירים לתרבות מבוססת הביצועים שלנו. לתחרות ולמירוץ העכברים שבו אנו חיים. ילדינו לא צריכים להרגיש לחץ מסוג זה והגיע הזמן להגדיר מחדש את ההצלחה. האם הצלחה  זה  למכללת העילית, או לאוניברסיטה או אולי להרוויח את הכסף הגדול? או שמא מדובר בפיתוח תחושת ערך עצמי, הגשמה ותחושת אושר אישית? אני חושב שרובנו היינו מכריזים שזה האחרון. ואם זה המקרה, אנחנו באמת צריכים להעריך מחדש את הגישה שלנו לחינוך. כפי שכותב קן רובינסון  “אנו צריכים לעזור לילדינו למצוא הכישורים והתשוקה שלהם. אך לפני שאנו עושים זאת אנו צריכים לתת לילדינו מקום וזמן לגלות מהי אותה תשוקה באמת.

שתף ברשתות החברתיות.

התגובות סגורות