בכנס בנושא התחדשות עירונית בדרום בני ביטון לא נשאר חייב

Pinterest LinkedIn Tumblr +

במוקד הכנס עמדה שאלת ההיתכנות להתחדשות עירונית בפריפריה, אשר מתקשה כבר שנים להתרומם בהשוואה להיקפי הפעילות במרכז.

כנס בנושא התחדשות עירונית בדרום סיפק הזדמנות לראשי ערים לתקוף חזיתית את התנהלות המדינה: הכנס, מטעם מרכז הנדל”ן, שנערך באשקלון אירח את ראשי הערים קריית גת, דימונה ואשקלון, לצד מתכנן מחוז דרום במינהל התכנון, תומר גוהטלף; ומנכ”ל חברת “אבני דרך התחדשות עירונית”, גיל גולדשטיין.

במוקד הכנס עמדה שאלת ההיתכנות להתחדשות עירונית בפריפריה, אשר כידוע מתקשה כבר שנים “להתרומם”, ודאי בהשוואה להיקפי הפעילות במרכז, בעיקר בשל ערכי הקרקע הנמוכים. יש לציין כי דווקא במחוז דרום ישנה התעוררות מסוימת, וב־2022 אושרו תוכניות לכ־12,300 יחידות דיור – אך מספרים אלו רחוקים משמעותית, עדיין, מהמספרים במחוז מרכז ובמחוז תל אביב, הגבוהים פי ארבע ויותר.

אם לשפוט על פי הכנס שהתקיים היום במרכז הכנסים אשקלון, הבעיה המרכזית נעוצה בכך שהמדינה אינה מעניקה לראשי הרשויות די חופש פעולה. “הגיע הזמן שהמדינה תאציל סמכויות לעיריות”, אמר בכנס ראש עיריית אשקלון, תומר גלאם, במסגרת פאנל שהנחה נמרוד בוסו, עורך אתר מרכז הנדל”ן. “ראינו בכל המשברים עד היום שראשי הערים יודעים לעבוד. בארה”ב ראש העיר הוא השריף של כל העיר, וכך צריך להיות גם כאן”.

ראש עיריית דימונה, בני ביטון, הוסיף ואמר: “בקורונה ראינו את תפקוד הרשויות המקומיות – הן בפועל ניהלו את המדינה. אני איש ליכוד, איש של ביבי, אבל מי שמנהל את המדינה הם ראשי הרשויות. אין טובים מהם, כל אחד ביישובו. השלטון המקומי היום הוא הטוב ביותר שהיה”.

מכאן, עברו ראשי העיר לעסוק ישירות בסוגיית ההתחדשות העירונית, ושם הפכו דבריהם לחריפים הרבה יותר, בעיקר כלפי המדינה – וספציפית כלפי מינהל התכנון ומחוז דרום במנהל: “כבר הצהרתי בעבר: אני מפסיק לבנות בדימונה אם אין פינוי-בינוי”, אמר ביטון. “המחוז לא יכול לנהל היום את הערים שלנו. אנחנו יודעים הכי טוב איך לנהל אותן. אני מחליט איזה מכפיל לתת, אם זה חמש או אם זה 15. המדינה טוענת שאני לא יכול? שתיתן קרקע משלימה, או שתכניס יד לכיס ותשים כסף. אם המדינה רוצה שיהיה פינוי-בינוי בפריפריה, היא חייבת להכניס את היד לכיס”.

שתף ברשתות החברתיות.

התגובות סגורות